منظر ایرانی در قاب نقاشی

سرویس معماری هنرآنلاین : نگاه هنرمندان عموماً به سوی ثبت عناصری سوق می‌یابد که بتواند جوهره و ذات موضوع مورد نظر را نشان دهد . هنرمند به دنبال نشان دادن دریافتی عمیق و واقعی از سوژه هنری است ، وانگهی غالباً یا به ثبت موبه‌مو و کاملاً واقعی از اثر نمی‌پردازد – جز در سبک‌هایی که اساساً با این دید به سوژه هنری می‌پردازند – یا بخشی از واقعیت سوژه را انتخاب کرده و دست به ترسیم واقعی آن می‌زند که معرف واقعی همه سوژه باشد . نقاشی و از میان تکنیک‌های مختلف آن ، ” آبرنگ و آب‌مرکب ” نوعی از نگاه اول را از نقاش به نمایش می‌گذارد . این تکنیک به دلیل نوع ابزار ، رنگ و شیوه رنگ‌گذاری بیشتر امکان این را به هنرمند می‌دهد که با گزینش اجزا و عناصری منتخب از سوژه یا برداشتی ویژه و گاه متفاوت از عین واقعیت ، ارائه بیان یا احساسی خاص از سوژه را برای نقاش میسر سازد . 

” منظر ” ، امروزه دیسیپلینی نو در نگاه به محیط است . در علم منظر هر محیط عناصری ویژه دارد. عناصری که حقیقت و جوهره فضا و محیط را بیان می‌کند . این عناصر در دیسیپلین منظر ، ” عناصر منظرین ” خوانده می‌شوند و مجموعه این عناصر در کنار یکدیگر ، ” منظرِ ” یک سوژه را به نمایش می‌گذارد . منظر فرهنگی ، منظر تاریخی ، منظر شهری و … هر یک حاوی عناصر منظرین فرهنگ ، تاریخ ، شهر و … است ؛ که بدان‌ها شناخته و متمایز می‌شود . اگر نوع نگاه هنرمند را به هر سوژه هنری ، نگاهی گزینش‌گر و از زاویه‌ای خاص برای بیان ذات و جوهره موضوع بیابیم ، می‌توان این نگاه را نگاهی منظرین و اثر هنری را منظر سوژه دانست . 

نمایشگاه حاضر، مجموعه‌ای از نقاشی‌های آبرنگ و آب‌مرکب مهگل احمری ، ریحانه حجتی ، سحر حمیدی ، الهام خدادادی ، افسر رخی ، علیرضا رهبر ، سمیرا عابدی ، مونا عزیز و نیوشا قاسم است که به سراغ سوژه‌هایی از شهر و فضاهای ایرانی رفته‌اند . در منطق علم منظر محصول این نگاه را می‌توان ” منظر ایرانی ” نامید که با تکنیک آبرنگ و آب‌مرکب بیشتر و زیباتر از ویژگی‌های نگاه منظرین برخوردار است .

علاقه‌مندان به بازدید از این نمایشگاه می‌توانند 5 تا 9 خرداد 1397 از ساعت 9 الی 12 و 14 الی 18 به گالری نظرگاه واقع در خیابان آزادی ، خیابان دکتر قریب ، شماره ۲۳ مراجعه کنند . 

افتتاحیه این نمایشگاه شنبه 5 خرداد از ساعت 16 تا 19 برگزار می‌شود . در حاشیه این نمایشگاه میزگردی با حضور احمدعلی فرزین، شهره جوادی ، علی‌اکبر نصرآبادی و پدیده عادلوند نیز برگزار می‌شود . 

هنر آنلاین اردیبهشت 1397