برگزاری نشست مرمت ؛ علم یا شهود / روایتی تجربی از مرمت عمارت تاریخی پست تا خانه‌های محرق در بحرین

در تعریف این نشست آمده است : ایران کشوری تاریخی با آثاری ارزشمند است . شهرهای تاریخی ایران ، با بی‌شمار بناها و عرصه‌ها ، نیازمند مرمت مدام و مستمر هستند . بدین سبب ، مرمت ابنیه و شهر از رایج‌ترین فعالیت‌های شهری و معماری است . اما ، به دلایل مختلف ، نمی‌توان ایران را کشوری با نام و افتخار در امر مرمت نامید . چالش‌های فراوانی در ” مبانی نظری ” مرمت در ایران وجود دارد . علاوه بر این ، هنوز نوع برخورد با بناهای تاریخی و عرصه‌های فرهنگی در ایران ، متأثر از دانش مرمت جهانی نیست . عموماً ، در آسیب‌شناسی اثر به روش‌های شهودی و تجربی اکتفا می‌شود . بنابراین ، در کنار چالش مبانی نظری ، چالش تکنولوژی و دانش روز نیز وجود دارد . 

سرچشمه این چالش ، انتخاب روش شناخت است . روش شناخت غالب در فعالیت‌های مرمتی کشور ، شناخت هنری است . هنوز جای کافی برای شناخت علمی باز نشده است . در اغلب کتاب‌های درسی دانشگاهی نیز شناخت بر مبنای شهود و تجربه است نه آزمایش و سنجش علمی . اگر رسیدن به وفاق در مبانی نظری ، به دلیل ماهیت نگرش افراد ، چندان دم دست نمی‌تواند باشد ، حداقل ، آشنایی با روش‌شناسی علمی و استفاده از ابزارهای علمی در آسیب‌شناسی بنا می‌تواند قابل وصول و توصیه باشد . 

در سیصد و چهارمین نشست گفتمان هنر و معماری که در عمارت زیبای موزه پست و ارتباطات ، برگزار می‌شود ، دو تجربه مرمتی گرانقدر برای حاضران ارائه خواهد شد . 

در بخش نخست این نشست ، روند آسیب‌شناسی و مرمت عمارت باشکوه و تاریخی پست تهران و موزه ارتباطات ، اثر ماندگار نیکلای مارکوف ، توسط علی‌اکبر نصرآبادی مدیر پروژه ارائه می‌شود که طرح مرمت این اثر را زنده‌یاد مهندس مصطفی دانشور تهرانی تهیه کرده است . 

ارائه دوم نیز مربوط به خانه‌های محرق خواهد بود و سمیرا کاظم‌پور ، به عنوان مدیر داخلی پروژه ، روایت تجربه همکاری با گروه معتبر مرمت‌گران ایتالیایی در بحرین را ارائه خواهد کرد . 
علیرضا انیسی ، مهرداد بصیری غرب و سعید سادات نیا ، همراه با محمد منصور فلامکی ، به عنوان اعضای پنل در گفتگوی این برنامه حضور دارند که ضمن تسلط بر امر مرمت ، آشنایی نیرومندی نیز با مکتب مرمت ایتالیا دارند و می‌توانند به بسط مطلب کمک کنند. بهروز مرباغی نیز به عنوان دبیر پنل در این برنامه حضور خواهد داشت . 

با توجه به اینکه نشست در موزه پست برگزار می‌شود، پیش از آغاز جلسه ، بازدید کوتاهی از بخش‌های مختلف عمارت و موزه اصل تمبرهای کشور انجام خواهد شد . 

علاقه‌مندان به حضور در این برنامه می‌توانند دوشنبه 24 دی ماه از ساعت 15 الی 18 به موزه پست و ارتباطات واقع در ابتدای خیابان امام خمینی « ره » مراجعه کنند . 

هنر آنلاین دی 1397